Mur oporowy to wszechstronna konstrukcja znajdująca zastosowanie w wielu obszarach budownictwa. Ochrania ona grunt przed osuwaniem się, a przy tym jest elementem dekoracyjnym.

Czym jest mur oporowy i jakie funkcje pełni na działce?

Ściany i mury oporowe są to oddzielne konstrukcje. Nie traktuje się ich jako obiektów małej architektury czy budynków. Ich celem jest ustabilizowanie warunków gruntowych oraz przeciwdziałanie osuwaniu się nasypów ziemnych. Rozwiązanie tego typu wykorzystuje się na działce położonej na nieregularnym terenie, na której zauważyć można skarpy oraz spadki. Ponadto mur oporowy ochrania często fundamenty budynku przed naporem wód gruntowych oraz nasypu. Jest też często stosowany przy tarasie, altance czy podjeździe. Mur oporowy jest koniecznym elementem wszędzie tam, gdzie według architekta istnieje ryzyko usuwania się gruntu.

Zastosowania konstrukcji oporowych

Mur oporowy z bloków betonowych, cegieł czy kamienia znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie prywatnym, przemysłowym, drogowym czy rolniczym. Konstrukcje te są używane do wykonania wzmocnień skarp, uskoków, nasypów. Stosuje się je też do zabezpieczania infrastruktury drogowej np. przy prowadzeniu drogi w górzystym obszarze, budowie mostów albo tuneli. Mury oporowe spotkać też można często w budownictwie prywatnym. Zabezpieczają skalniaki, tarasy czy wspierają parkingi. Coraz powszechniej takie konstrukcje odgrywają nie tylko rolę ochronną, ale stanowią też ogrodzenie. Oprócz tego sięga się po nie do podtrzymywania korpusów ziemnych na granicach działek. Rozwiązanie to sprawdza się też w przypadku schodów, zabezpieczając je przed parciem gruntu.

Z czego buduje się mur oporowy?

Mur oporowy można stworzyć z cegieł klinkierowych, naturalnego kamienia czy też z betonu. Wybór zastosowanego materiału zależy od naszych indywidualnych preferencji, jak i pozostałych elementów aranżacyjnych. Dużą popularnością cieszy się mur oporowy prefabrykowany. Beton prezentuje się wyjątkowo estetycznie na tle przyrody, ponadto jest materiałem dosyć tanim. Można go stylistycznie dopasować do pozostałych elementów małej architektury.

Należy też dodać, że takie konstrukcje wykazują się sporą wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Prefabrykowane komponenty nie sprawiają też trudności w montażu, który przebiega szybko i sprawnie. Co ważne, można je wykonać na wymiar, co oferuje między innymi firma https://www.rekers.pl/.

Mury oporowe to niezwykle funkcjonalne i ważne konstrukcje, które w wielu przypadkach okazują się niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top